Częstą przypadłością u małych pacjentów są występujące krwawienia z nosa. Dolegliwość tą najczęściej zaobserwować można u pacjentów w wieku od 3 do 8 lat, jak również w późniejszym okresie dojrzewania. Do głównych przyczyn krwawienia z nosa zaliczyć możemy:
- drobne infekcje,
- urazy nosa,
- wprowadzenie ciała obcego,
- zapalenie zatok.
Przy powtarzających się krwawieniach z nosa wskazana jest konsultacja u laryngologa. W zależności od podłoża i nasilenia występującego krwawienia, dobierana jest właściwa forma leczenia, zazwyczaj farmakologicznego. W szczególnych przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające, lekarz prowadzący może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu koagulacji, czyli zamykania naczyń krwionośnych nosa. Jest to zabieg małoinwazyjny, trwający kilka minut.
PIERWSZA POMOC PRZY KRWAWIENIACH
W przypadku wystąpienia krwawienia z nosa w pierwszej kolejności należy:
- posadzić dziecko w pozycji z pochyloną lekko do przodu głową – ważne jest, aby nie kłaść pacjenta na płasko, może to spowodować nasilenie krwawienia, a także zachłystywanie się pacjenta napływającą krwią,
- przyłożyć zimny kompres w okolice nasady nosa,
- uciskać dosyć mocno nos dziecka przez okres około 2-3 minut.
W przypadku nieustąpienia krwawienia po upływie około 10 minut wskazane jest jak najszybsze pojawienie się u specjalisty bądź skierowanie się do szpitala.
W Centrum Medycznym MML wykonujemy koagulację metodą Celon/koblacja. Metoda ta polega na zamykaniu krwawiących naczynek przegrody nosa dzięki zastosowaniu termoablacji bipolarnej. Zabiegi z zastosowaniem metody Celon/koblacja charakteryzują się oddziaływaniem na uszkodzoną tkankę falami radiowymi o wysokiej częstotliwości.