Skontaktuj się

Elektrokoagulacja małżowin nosowych

Elektrokoagulacja małżowin nosowych to metoda leczenia ich przerostu. Ta dolegliwość prowadzi do przewlekłej niedrożności narządu, potocznie określanej jako zatkany nos. Zabieg ma na celu obkurczenie małżowin i ułatwienie oddychania. W centrum MML elektrokoagulację małżowin nosowych wykonujemy przy użyciu nowoczesnej techniki koblacji (Celon). Sprawdź szczegóły.

Czym są małżowiny nosowe

Małżowiny nosowe, zbudowane z kości otoczonych błoną śluzową, znajdują się wewnątrz nosa. Większość z nas ma małżowiny nosowe górne, środkowe i dolne. Ich zadaniem jest filtrowanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza.

Jeśli małżowiny ulegną obrzękowi, powiększeniu czy przemieszczeniu, powodują zaburzenia drożności nosa. U niektórych osób, np. w związku z ciężką alergią, dochodzi do trwałego przerostu małżowin.

Wskazania do elektrokoagulacji małżowin nosowych

Przerost małżowin nosowych przyczynia się do niedrożności narządu i poważnych zakłóceń oddychania. Ich konsekwencją jest m.in.:

  • uporczywe chrapanie,
  • niebezpieczny obturacyjny bezdech senny (który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy powikłań pooperacyjnych),
  • ogólne obniżenie jakości życia.

U osób zmagających się z takimi problemami, w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego (niechirurgicznego), wskazane jest wykonanie plastyki małżowin nosowych. Zabieg najczęściej dotyczy małżowin nosowych dolnych. Można go przeprowadzić m.in. metodą elektrokoagulacji.

Elektrokoagulacja małżowin nosowych – czym się charakteryzuje

W MML elektrokoagulacja małżowin nosowych wykonywana jest metodą koblacji (Celon). To małoinwazyjna technika zabiegowa z zakresu chirurgii radiofalowej. Polega na użyciu delikatnej energii fal radiowych, które są emitowane przez specjalnie zaprojektowane urządzenie.

W wyniku procedury dochodzi do obkurczenia tkanki miękkiej wewnątrz powiększonych małżowin nosowych. Zabieg nie naruszania pozostałych struktur. Dzięki temu ryzyko dyskomfortu, krwawienia i powikłań po procedurze jest zminimalizowane. Skraca się również czas gojenia i rekonwalescencji.

Cena elektrokoagulacji małżowin nosowych w Warszawie

Co się dzieje podczas elektrokoagulacji małżowin nosowych

Elektrokoagulacja małżowin nosowych metodą koblacji jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Przebieg zabiegu przypomina wizytę u stomatologa.

Procedura rozpoczyna się od znieczulenia, najczęściej miejscowego. Następnie, przy użyciu innowacyjnej elektrody, w obręb małżowiny nosowej dolnej podawana jest podśluzówkowo energia fal radiowych. Wskutek jej działania w obrębie leczonego obszaru powstają drobne blizny. Prowadzi to do zmniejszenia objętości małżowin oraz do przywrócenia lub poprawy drożności nosa. W wyniku zmian oddychanie staje się łatwiejsze.

Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Po około godzinie pacjent może wrócić do domu.

Elektrokoagulację małżowin nosowych można połączyć z innymi procedurami, np. z zabiegiem na podniebieniu miękkim czy z septoplastyką (korekcją skrzywionej przegrody nosowej) lub z rhinoplastyką (służącą zmianie wyglądu nosa zewnętrznego).

Rekonwalescencja po elektrokoagulacji małżowin nosowych

Powikłania pozabiegowe zdarzają się bardzo rzadko. Na ogół niemal od razu po poddaniu się procedurze można powrócić do codziennych aktywności.

Po zabiegu lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe, indywidulane instrukcje, które pomagają zachować komfort podczas procesu gojenia. Specjalista zazwyczaj zaleca unikanie pływania, latania samolotem i intensywnych ćwiczeń przez około 2 tygodnie.

Ból w trakcie rekonwalescencji po procedurze jest zwykle minimalny i można go łagodzić lekami dostępnymi bez recepty.

W większości przypadków proces gojenia kończy się po około 3 tygodniach.

Elektrokoagulacja małżowin nosowych – rezultaty

Elektrokoagulacja małżowin nosowych metodą koblacji przynosi szybkie i trwałe wyniki. Pierwsze rezultaty procedury daje się odczuć już po 1-2 tygodniach.

W efekcie zabiegu pacjent łatwiej oddycha przez nos. Ponadto procedura prowadzi do eliminacji chrapania i bezdechów oraz zmniejsza dokuczliwość objawów alergii. Zauważalne jest też ogólne podniesienie jakości życia.

U osób z poważnym przerostem małżowin może w przyszłości zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu.

Jaka jest cena elektrokoagulacji małżowin nosowych

Cena korekcji małżowin nosowych metodą koblacji (Celon) to 2 200 zł. Lekarz potwierdza cenę podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. W przypadku konieczności użycia innej metody czy dodatkowych procedur, koszty ulegają zmianie.

Jeśli twój nos jest stale zatkany, skontaktuj się z centrum MML. Dzięki naszej pomocy trwale pozbędziesz się problemu.