Skontaktuj się

Korekta czubka nosa

Korekta czubka nosa to coraz popularniejszy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Polega na zmianie kształtu części chrzęstnej szkieletu nosa. Operację przeprowadza się z przyczyn estetycznych. Może dotyczyć m.in. grubego lub opadającego koniuszka czy zbyt szerokich skrzydełek nosa. Sprawdź szczegóły.

Korekta czubka nosa – kiedy się ją robi

Kształt nosa decyduje o charakterze twarzy, a jego niedoskonałości to częsta przyczyna niezadowolenia i kompleksów. Większość defektów anatomicznych nosa da się poprawić tylko chirurgicznie. Dlatego w przypadku nieakceptowania wyglądu tej części ciała, warto rozważyć poddanie się operacji. Jeśli problem jest związany z koniuszkiem lub nozdrzami, można ograniczyć się do korekty czubka nosa.

Korekta czubka nosa – cele

Plastyka koniuszka to idealny zabieg dla tych, którzy nie są zadowoleni z szerokości lub opadania czubka nosa, ale nie mają problemów z jego częścią kostną. Operacja umożliwia dokonanie subtelnych korekcji bez drastycznej zmiany kształtu nosa. Poprawia też ogólną harmonię estetyczną twarzy. Dzięki korekcie czubka nosa można np.:

 • unieść koniuszek nosa,
 • zmniejszyć lub zwęzić czubek nosa,
 • zwiększyć koniuszek nosa,
 • przesunąć czubek nosa do przodu,
 • przyciąć niewielkie guzki znajdujące się na koniuszku nosa,
 • zwęzić szerokie nozdrza,
 • skorygować deformacje w nozdrzach,
 • skorygować problemy z czubkiem nosa u osób, które przeszły wcześniej plastykę nosa.

Chirurgia czubka nosa a pełna korekta nosa

Plastyka czubka nosa, w odróżnieniu od pełnej korekty, nie narusza części kostnej szkieletu. Dzięki temu korekcja koniuszka nosa jest zabiegiem mniej inwazyjnym. Cechuje się też szybszym gojeniem, krótszą rekonwalescencją i mniejszym ryzykiem wystąpienia obrzęków, siniaków czy krwawień.

Zakres plastyki czubka jest jednak ograniczony. Poprawę kształtu lub rozmiaru całego nosa można osiągnąć tylko dzięki poddaniu się pełnej korekcie. Taki zabieg również znajduje się w ofercie Centrum Medycznego MML.

Korekta czubka nosa – dla kogo

Pacjent rozważający korektę czubka nosa powinien się cieszyć dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Ważne jest również, aby jego oczekiwania odnośnie rezultatów zabiegu były realistyczne. Decyzja o poddaniu się operacji musi być też podjęta w pełni samodzielnie.

Procedura jest przeprowadzana u dorosłych, z zakończonym wzrostem i rozwojem struktur anatomicznych nosa. Wcześniej wykonywane są jedynie operacje ze wskazań medycznych.

Górna granica wieku osób, u których przeprowadza się plastykę czubka nosa, nie została wyznaczona. Obecnie coraz częściej zabieg wykonywany jest u pacjentów po 40. roku życia. Popularność operacji u nieco starszych osób wynika m.in. z faktu, że z wiekiem nos staje się większy, a jego czubek coraz bardziej opada.

Wizyta kwalifikująca do korekty czubka nosa

Konsultacja z lekarzem jest jednym z najistotniejszych elementów przygotowania do zabiegu korekty koniuszka nosa. Podczas wizyty pacjent ma okazję omówienia ze specjalistą swoich potrzeb i oczekiwań. Chirurg natomiast ocenia możliwości przeprowadzenia zmian, omawia sposób wykonania procedury i opisuje spodziewane rezultaty. Na ogół przedstawia też wizualizacje oczekiwanych wyników.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadza również badanie nosa i wywiad medyczny. Można się spodziewać pytań o:

 • obecny i przeszły stan zdrowia,
 • przebyte urazy i operacje nosa,
 • alergie,
 • częstotliwość infekcji,
 • problemy z oddychaniem,
 • samodzielne leczenie.

Podczas konsultacji specjalista zleca też badania dodatkowe i przekazuje wytyczne odnośnie postępowania przed zabiegiem. Lekarz na ogół rekomenduje rzucenie palenia i powstrzymanie się od picia alkoholu, bo używki mają negatywny wpływ na proces dochodzenia do zdrowia po procedurze.

Przeciwwskazania do korekty czubka nosa

Przeciwwskazania są szczegółowo omawiane podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Zazwyczaj obejmują one stosowanie leków i suplementów diety rozrzedzających krew (leków przeciwbólowych, aspiryny, witaminy E czy niensyconych kwasów tłuszczowych). W przypadku zażywania takich preparatów na stałe, trzeba omówić możliwość ich odstawienia z lekarzem prowadzącym.

Operacji nosa nie wykonuje się też w razie miesiączki, przeziębienia, opryszczki, ropnych zmian skórnych i innych infekcji.

Korekta czubka nosa - cennik - Warszawa

Korekta czubka nosa – przebieg zabiegu

Korektę czubka nosa na ogół przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Przebieg zabiegu jest zróżnicowany.

Zazwyczaj na początku procedury lekarz przecina podstawę kolumienki nosa, czyli paska skóry pomiędzy nozdrzami. W niektórych przypadkach cięcia wykonuje się wewnątrznosowo lub przy skrzydełkach nosa.

Następnie chirurg unosi skórę do góry i odsłania chrzęstny szkielet nosa, dzięki czemu dokładnie widzi korygowaną okolicę. Potem zmienia kształt chrząstki, zgodnie z potrzebami.

Najczęściej wykonywane zabiegi obejmują:

 • szeroki czubek nosa: podczas procedury lekarz zwęża koniuszek, co prowadzi do wyrównania jego szerokości z grzbietem nosa. Nierzadko przesuwa to szczyt czubka do góry. W konsekwencji nos może sprawiać wrażenie lekko zadartego,
 • opadający koniuszek nosa: przy takim czubku nos wydaje się haczykowaty. Zabieg polega wówczas na skróceniu koniuszka, co ustawia go wyżej w linii grzbietu nosa. Jednocześnie kąt między nosem a górną wargą powiększa się do rozwartego (najlepiej wygląda to u kobiet) lub prostego (u mężczyzn),
 • zbyt szerokie skrzydełka nosa: tego typu skrzydełka sprawiają wrażenie nadmiaru. Lekarz może go usunąć. Powoduje to jednocześnie zwężenie nosa w miejscu, gdzie skrzydełka stykają się z twarzą.

Po uzyskaniu pożądanego kształtu szkieletu nosa lekarz naciąga na niego skórę. Zabieg kończy się nałożeniem szwów i opatrunku. Niekiedy chirurg używa specjalnej szyny, której zadaniem jest podtrzymywanie nosa w zmienionym kształcie.

Zabieg plastyki czubka nosa trwa około pół godziny. Najczęściej tego samego dnia pacjent wraca do domu. Powrót do pracy jest zazwyczaj możliwy po tygodniu od zabiegu.

Rekonwalescencja po korekcie czubka nosa

Okres gojenia po zabiegu trwa na ogół około tygodnia. Szyny usuwa się zazwyczaj 1-2 dni po operacji. W większości przypadków opatrunek można zdjąć po 7 dniach.

W czasie rekonwalescencji należy przestrzegać indywidualnych zaleceń, które przekazuje lekarz.

Ogólne postępowanie po zabiegu polega na zachowaniu szczególnej ostrożności przez 7 dni. Rekomenduje się także unikanie wysiłku, podnoszenia ciężkich przedmiotów i schylania się. Zalecane jest również powstrzymanie się od ćwiczeń i biegania. Należy także unikać słońca,  solarium i sauny przez 4 tygodnie.

W czasie powrotu do zdrowia pacjent może odczuwać ból. Ponieważ operacja nie obejmuje kości nosowej, jest on zwykle łagodny lub umiarkowany i daje się złagodzić przy pomocy popularnych środków.

Korekta czubka nosa – efekty

Pierwsze rezultaty korekty czuba nosa można zobaczyć natychmiast po operacji. Wynik zbliżony do ostatecznego jest widoczny kilka tygodni po zabiegu, kiedy to zagoją się niewielkie siniaki i obrzęki pooperacyjne. Ostateczne wyniki procedury widać po 3-6 miesiącach.

Blizna w kolumience nosa przestaje być zauważalna po 3-4 tygodniach. Cięcia przy skrzydełkach nosa (jeśli lekarz je wykonał) są schowane w naturalnej bruździe, która znajduje się pomiędzy skrzydełkiem nosa a twarzą.

Poddanie się zabiegowi wpływa na podniesienie samooceny, zwiększenie atrakcyjności pacjenta i poprawę jakość życia. Efekty procedury są trwałe.

Niechirurgiczna korekta czubka nosa – co to jest

Niewielkie defekty czubka nosa są też korygowane metodami niechirurgicznym. Takie zabiegi, które również oferujemy w Centrum Medycznym MML, najczęściej wykonuje się przy użyciu kwasu hialuronowego. W ten sposób można m.in. unieść opadający koniuszek nosa.

Do niechirurgicznej korekty czubka nosa lekarze używają także toksyny botulionowej (botoksu). Dzięki wstrzyknięciu botuliny w mięśnie nozdrzy można wysubtelnić zbyt masywne, mięsiste „dziurki”.

Rezultaty niechirurgicznej korekty nosa bywają spektakularne. Utrzymują się 6-12 miesięcy. Procedurę należy powtarzać w określonych przez lekarza odstępach czasu.

Gdzie wykonać korektę czubka nosa

Nos to jeden z kluczowych narządów. Jest zaangażowany w wiele procesów zachodzących w organizmie. Chirurgię nosa uważa się za najtrudniejszą operację plastyczną. Tego typu zabiegi wymagają szczególnego podejścia. Przeprowadzający je specjalista musi wykazać się zarówno znajomością anatomii i technik chirurgicznych, jak i dużą wyobraźnią estetyczną. Dlatego korekcję nosa warto powierzyć wykwalifikowanemu lekarzowi. Doświadczonych, oddanych specjalistów z tego zakresu znajdziesz w Centrum Medycznym MML Warszawa.

Cennik usług MML i cena korekty czubka nosa

W naszym centrum cena plastyki czubka nosa jest ustalana indywidualnie. Lekarz podaje cenę podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Natomiast cennik poszczególnych usług znajduje się w recepcji.

Chcesz poprawić koniuszek nosa? Już dziś skontaktuj się z Centrum Medycznym MML!