Skontaktuj się

Operacja ucha środkowego

Operacja ucha środkowego to interwencja chirurgiczna mająca na celu leczenie problemów z błoną bębenkową, łańcuchem kosteczek słuchowych czy w komórkach wyrostka sutkowatego. Do głównych zabiegów z tego zakresu zalicza się tympanoplastykę i mastoidektomię. Poznaj szczegóły.

Ucho środkowe – co to jest

Ucho środkowe leży pomiędzy uchem zewnętrznym a wewnętrznym. Jego rolą jest przekazywanie fal dźwiękowych z tego pierwszego do drugiego. Składa się z błony bębenkowej, jamy bębenkowej z trzema kosteczkami słuchowymi, trąbki słuchowej (Eustachiusza) i powierzchni zewnętrznej, zwanej okienkiem owalnym.

Jakie są najczęstsze schorzenia ucha środkowego

Do najczęściej występujących schorzeń ucha środkowego zalicza się dysfunkcję trąbki słuchowej, infekcje, perforację błony bębenkowej, perlaka (nienowotworowy guzek) i przewodzeniowy ubytek słuchu. W ich leczeniu (z wyboru lub w przypadku nieskuteczności metod zachowawczych) stosuje się zabiegi operacyjne.

Dlaczego wykonywana jest operacja ucha środkowego

Tympanoplastykę zaleca się w przypadku dużych perforacji błony bębenkowej lub infekcji, takich jak ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego, których nie można wyleczyć farmakologicznie.

Mastoidektomia to operacja stosowana w leczeniu zaplenia wyrostka sutkowatego, powikłań zapalenia ucha środkowego, nieprawidłowego wzrostu kości, perlaka lub w celu umieszczenia implantów ślimakowych.

Operacja ucha środkowego – na czym polega

Dostęp do ucha środkowego uzyskuje się poprzez nacięcie za uchem lub kanał słuchowy. Procedura może obejmować usunięcie zainfekowanej albo martwej tkanki, umieszczenie przeszczepu w celu zrekonstruowania błony bębenkowej czy wprowadzenie protezy zastępującej uszkodzoną kość.

Operacje ucha środkowego w MML

W Centrum Medycznym MML wykonujemy operacje ucha środkowego, takie jak:

  • tympanoplastyka: tak nazywa się wszystkie operacje, które służą rekonstrukcji błony bębenkowej i ciągłości łańcucha kosteczek słuchowych,
  • ossikuloplastyka: jest jednym z etapów tympanoplastyki. Służy odtworzeniu połączenia pomiędzy błoną bębenkową i okienkiem owalnym w przypadkach zniszczenia łańcucha kosteczek słuchowych,
  • myringoplastyka: to również jeden z etapów tympanoplastyki. Ma na celu zamknięcie ubytku błony bębenkowej. Może być wykonana z użyciem powięzi skroniowej, ochrzęstnej lub chrząstki,
  • antromastoidektomia: jest operacją wyrostka sutkowatego, w trakcie której ma miejsce otwarcie jamy sutkowej (antrotomia) i układu komórek pneumatycznych.

Operacja ucha środkowego – cena

Cena operacji ucha środkowego zależy od kilku czynników i jest ustalana indywidualnie. Lekarz podaje koszt procedury podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Potrzebujesz operacji ucha środkowego? Zgłoś się do nas. Wykonamy zabieg przy użyciu najnowszych metod.