Skontaktuj się

Endoskopowe udrażnianie dróg łzowych

Drożność dróg łzowych jest bardzo ważna dla zdrowia oczu. Jeśli łzy nie będą właściwie odprowadzane kanalikami z powierzchni oka dojść może do rozwoju stanów zapalnych i innych powikłań, dlatego w przypadku wystąpienia objawów nie można zwlekać, lecz jak najszybciej udać się do specjalisty. Kiedy konieczne jest wykonanie endoskopowego udrażniania dróg łzowych?

Wskazania do wykonania endoskopowego udrażniania dróg łzowych

Endoskopia jest jedną z metod leczenia, jakie wykorzystywane są z powodzeniem w medycynie w ostatnich latach. Ceniona jest ze względu na doskonałe walory diagnostyczne i wysoką precyzję uzyskanego wyniku. Endoskop to specjalne urządzenie, giętka rurka zakończona sondą, wyposażona w odpowiednie oświetlenie, pozwalające dokładnie obejrzeć badany fragment organizmu.

W okulistyce endoskop wykorzystywany jest również do udrażniania dróg łzowych, gdy przestają spełniać swoją funkcję i stają się niedrożne.

Objawy niedrożności dróg łzowych

Niedrożność kanalików łzowych jest poważnym problemem, wymagającym jak najszybszej pomocy specjalisty. Stan ten objawia się przede wszystkim nadmiernym łzawieniem. Początkowo symptom ten bywa bagatelizowany, jednak należy mieć świadomość, że sam nie ustąpi, a przedłużająca się niedrożność prowadzić może do dużo poważniejszych powikłań. Zalegające w worku łzowym łzy prowadzą do rozwoju bakterii, głównie paciorkowców i gronkowców. W konsekwencji kanał łzowy staje się niedrożny, ponieważ zalega w nim ropna wydzielina. Brak ujścia i niedrożność sprawiają, że ropa zaczyna wydostawać się z worka łzowego bezpośrednio na powierzchnię oka. Ropienie jest bardzo uciążliwą dolegliwością, powoduje sklejanie powiek, co jest szczególnie uciążliwe głównie o poranku, po nocy.

Co powoduje niedrożność dróg łzowych?

Niedrożność dróg łzowych może mieć różną etiologię. U części pacjentów jest wynikiem wady anatomicznej, wówczas mówi się o niedrożności wrodzonej. W innych przypadkach jest to niedrożność nabyta, która rozwija się m.in.:

  • jako skutek przebytego urazu twarzoczaszki, w okolicy kanałów łzowych,
  • jako konsekwencja nieleczonego skrzywienia przegrody nosowej,
  • jako skutek przewlekłej choroby zatok przynosowych,
  • w efekcie przebytych chorób wirusowych, grzybiczych lub bakteryjnych,
  • u osób po oparzeniach termicznych lub chemicznych,
  • u pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Zdiagnozowanie u pacjenta niedrożności kanału łzowego wymaga rozpoczęcia odpowiedniego leczenia oraz wskazania pierwotnej przyczyny problemu. Udrożenienie dróg łzowych przyniesie trwały efekt wtedy, gdy wyeliminowana zostanie przyczyna choroby.

Przebieg endoskopowego udrażniania dróg łzowych

Zabieg, jakim jest endoskopowe udrażnianie dróg łzowych, klasyfikowany jest jako zabieg małoinwazyjny. Jego celem jest przywrócenie drożności kanałów łzowych. U osoby zdrowej łzy wpływają kanalikami do nosa, jednak gdy droga ta jest zablokowana, pozostają w worku łzowym i na powierzchni oka.

Endoskopowe udrażnianie dróg łzowych ma na celu przywrócenie drożności, aby łzy mogły ponownie swobodnie spływać do nosa. Zabieg udrażnienia kanałów łzowych jest doskonałym rozwiązaniem, które nie wymaga wykonywania żadnych nacięć na powierzchni skóry. Operacja kanału łzowego przy pomocy endoskopu wykorzystuje mikrosondę, która umieszczana jest przez okulistę wewnątrz kanalika łzowego. Zapewnia ona dokładne oświetlenie pola operacyjnego. Do udrażnienia dróg łzowych wykorzystywany jest światłowód lub włókno laserowe – giętkie materiały, które można bezpiecznie wprowadzić do tak delikatnej struktury, jaką jest kanalik łzowy.

Zalety zabiegu udrażniania kanałów łzowych przy użyciu endoskopu

Operacja kanału łzowego oparta na metodzie endoskopowej niesie ze sobą liczne korzyści. Przede wszystkim wykonanie zabiegu udrażniania kanałów łzowych nie wymaga interwencji w ciągłość tkanek. Ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych jest w tym przypadku prawie całkowicie wyeliminowane. Endoskopowa operacja kanału łzowego redukuje ilość krwi, minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia pooperacyjnego.

Dużym atutem jest fakt, że cała procedura jest dość krótka. Aby udrożnić kanał łzowy wystarczy zaledwie ok. 20-30 minut.