Skontaktuj się

Iniekcje doszklistkowe

Iniekcje doszklistkowe to sposób leczenia chorób siatkówki oka. Polegają na podawaniu zastrzyków do wnętrza gałki ocznej. Zabiegi są bezbolesne i krótkie. Dowiedz się więcej o terapii doszklistkowej w MML Warszawa.

Iniekcje doszklistkowe – dlaczego się je wykonuje

W krajach rozwiniętych choroby plamki oka to najważniejsza przyczyna nieodwracalnego pogorszenia ostrości widzenia. Z powodu niewielkich rozmiarów i bardzo skomplikowanej budowy, możliwości leczenia chorób tej najważniejszej części siatkówki są ograniczone. Zastrzyki do oka, obok zaawansowanych procedur operacyjnych, to najważniejsza dostępna opcja terapeutyczna.

Co to jest iniekcja doszklistkowa

Iniekcja doszklistkowa oznacza podanie zastrzyku do oka. Bardzo cienką igłę wprowadza się kilka milimetrów obok tzw. rąbka rogówki, do komory ciała szklistego wypełniającego gałkę oczną. 

Celem iniekcji doszklistkowych jest zapewnienie lepszej i szybszej penetracji leku do siatkówki i naczyniówki oka. Działanie zastrzyków polega m.in. na blokowaniu nieprawidłowego rozrostu naczyń i obrzęku siatkówki. W iniekcjach doszklistkowych najczęściej wykorzystuje się substancje blokujące hormon tkankowy VEGF (preparaty anty-VEGF).

Choroby leczone zastrzykami do oka

Iniekcje doszklistkowe zapewniają możliwość terapii schorzeń, które wcześniej prowadziły do utraty widzenia.

Zastrzyki w oko znajdują zastosowanie w chorobach, takich jak:

  • wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD);
  • obrzęk plamki w przebiegu retinopatii cukrzycowej;
  • obrzęk plamki wtórny do zakrzepu naczyń żylnych siatkówki;
  • neowaskularyzacja naczyniówkowa w przebiegu krótkowzroczności;
  • inne schorzenia przebiegające z obecnością nieprawidłowego płynu w strukturach siatkówki.

Zastrzyki w oko – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do iniekcji doszklistkowych to:

  • uczulenie na którykolwiek ze składników leku;
  • stan zapalny w obrębie gałki ocznej lub jej okolic;
  • zaawansowane zmiany anatomiczne obejmujące centrum plamki, które uniemożliwiają uzyskanie poprawy widzenia;
  • odwarstwienie siatkówki;
  • ciąża i laktacja.

Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie w trakcie leczenia skutecznej metody antykoncepcji. Pacjentki, które planują zajść w ciążę, powinny odczekać przynajmniej 3 miesiące od ostatniego zastrzyku.

Iniekcji doszklistkowych nie należy też przyjmować w okresie 6 miesięcy po przejściu zawału serca, udaru mózgu lub innego incydentu zatorowo-zakrzepowego.

Iniekcja oka – jak się przygotować

Na iniekcję doszklistkową należy przybyć z dowodem tożsamości z numerem PESEL. Najlepiej nie przyjeżdżać samochodem jako kierowca, bo w niektórych przypadkach ostrość wzroku ulega pogorszeniu na kilka godzin. Przed zabiegiem trzeba poinformować lekarza o ewentualnym uczuleniu na leki oraz na jodynę.

Przebieg iniekcji doszklistkowej

Iniekcja doszklistkowa jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że po zastrzyku pacjent wraca do domu i do dotychczasowych aktywności.

Początkowo na powierzchnię gałki ocznej podawane jest znieczulenie w postaci kropli. Potem oczyszcza się powierzchnię i okolicę oka. Następnie na twarz pacjenta kładziona jest serweta z otworem na oko. Do oka zakłada się też tzw. rozwórkę, dzięki której pozostaje ono otwarte.

Potem osoba poddawana procedurze ma za zadanie spojrzeć w przeciwnym kierunku do miejsca wstrzyknięcia i leżeć płasko bez ruchu, a specjalista podaje lek. Podczas zastrzyku pacjent może przez krótki czas widzieć ciemną plamę przed okiem, a po iniekcji – męty w oku. Na ogół mijają one po kilku, kilkunastu godzinach. Większość osób w trakcie procedury nie odczuwa bólu, a jedynie niewielki ucisk.

W dniu zabiegu oko może być zaczerwienione, szczypiące, piekące czy łzawiące. W niektórych przypadkach dolegliwości tego rodzaju są mocno nasilone. Należy stosować zalecone krople – nawet co 1/2 h. Można zażyć doustnie lek przeciwbólowy. 

Następnego dnia dolegliwości powinny ustąpić. W przypadku ich trwania trzeba się skontaktować z Centrum Medycznym.

Zastrzyki do oka – działania niepożądane

Wstrzyknięcia do oka są bardzo często wykonywanymi i bezpiecznymi zabiegami. Jednak po procedurze może niekiedy dojść do wylewu podspojówkowego krwi czy wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Większość z tych działań niepożądanych ustępuje samoistnie. Poważne powikłania, takie jak odwarstwienie siatkówki, uszkodzenie soczewki czy zapalenie wnętrza gałki, zdarzają się bardzo rzadko.

Zalecenia po iniekcjach doszklistkowych

Po iniekcji doszklistkowej rekomendowane jest stosowanie zaleconych kropli do oka. W razie bardzo dotkliwego, utrzymującego się bólu czy znacznego pogorszenia widzenia należy niezwłocznie zgłosić się na badanie okulistyczne.

Iniekcja oka – rezultaty

Terapia doszklistkowa służy stabilizacji lub poprawie widzenia. Wyniki są uwarunkowane indywidualnym stanem pacjenta. W zależności od leczonego problemu zastrzyki do oka wykonuje się pojedynczo lub w seriach.

Przyjmowanie iniekcji doszklistkowych w klinice MML

W naszej placówce terapia doszklistkowa odbywa się na zasadach komercyjnych. Istnieje też możliwość sfinansowania iniekcji doszklistkowych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Planujesz skorzystanie z zastrzyków w oko? Zgłoś się do Centrum Medycznego MML w Warszawie!