Skontaktuj się

Laserowa dakrocystorhinostomia (LDCR) – przezkanalikowe udrażnianie dróg łzowych

W przypadku występowania nadmiernego łzawienia często istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego mającego na celu udrożnienie dróg łzowych.

Chirurgia dróg łzowych, w zależności od poziomu niedrożności dróg odprowadzających łzy, może dotyczyć każdego z odcinków: począwszy od korekty prawidłowego ustawienia punktu łzowego, poprzez chirurgię kanalików, woreczka i przewodu nosowo-łzowego, po klasyczną operację zespolenia workowo-nosowego zewnętrznego.

LCDR jest to nowoczesna, mało inwazyjna technika operacyjna z dostępu endoskopowego przez nos. Polega ona na wprowadzeniu optycznego włókna laserowego o średnicy 0,5 mm przez kanalik łzowy do woreczka łzowego. W chwili dostrzeżenia zmian w anatomii dróg łzowych uruchamia się laser diodowy, który powoduje udrożnienie dróg łzowych. W celu utrzymania drożności uzyskanej przetoki wprowadza się do kanalików łzowych rurki silikonowe (sondy Crawforda firmy FCI). Rurki silikonowe są przezroczyste, niezauważalne dla pacjenta ani osób trzecich. Pacjent także nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z ich utrzymaniem. Technika ta nie pozostawia blizn na twarzy. Ponieważ znieczulenie miejscowe wykonujemy jedynie od strony jamy nosowej, nie tworzą się też szpecące obrzęki i wylewy podskórne. Zabieg trwa 15-20 minut, pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.

Zabieg jest wykonywany przez chirurga okulistę przy asyście chirurga laryngologa.

Po zabiegu laserowym praktycznie nie występują powikłania śród- i pooperacyjne. Skuteczność tej metody jest wysoka.