Metoda redukcji zmarszczek mimicznych, która oddziałuje na ich główną przyczynę – mięśnie mimiczne. Pod wpływem zastrzyków z botuliny dochodzi do zablokowania chemicznego połączenia między nerwami a mięśniami. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy, tak by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia. Zabieg stosowany jest najczęściej do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych (tzw. lwich) czoła.
Działanie Botoxu obejmuje tylko te mięśnie, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W wyniku zabiegu przy użyciu Botoxu wyraz twarzy nie ulega więc zmianie, a jednocześnie zanikowi ulegają zmarszczki mimiczne.
Zabieg ten przeprowadzony powinien być przez przeszkolonych lekarzy, gdyż prawidłowe wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji. Zabieg trwa krótko i jest niemal bezbolesny. Stosuje się znieczulenie skóry kremem ze środkiem działającym miejscowo.
Efekt terapii botulinowej utrzymuje się około 6 miesięcy, czasami dłużej. Zmarszczki znikają stopniowo, od 2-3 dni do 2 tygodni. Zabiegi najlepiej powtarzać co około pół roku w celu utrzymania długotrwałego efektu. Każde powtórne wstrzyknięcie Botoxu wydłuża czas utrzymywania się efektów i tym samym kolejne zabiegi mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu bez zmniejszenia skuteczności terapii. Gdy Botox przestanie działać, skóra jest gładsza i elastyczniejsza.
Metoda ta jest bezpieczna, ponieważ działanie leku jest całkowicie odwracalne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani uczuleń. Powrót do normalnej aktywności jest możliwy tuż po zabiegu. Mogą wystąpić miejscowe zaczerwienienia.