Skontaktuj się

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych

Wypełnienie bruzd (fałdów) nosowo-wargowych to małoinwazyjny zabieg medycyny estetycznej. Jego celem jest zniwelowanie zmarszczek biegnących od krawędzi nosa do kącików ust i nadanie twarzy młodszego wyglądu. Efekty procedury są natychmiastowe. Zobacz szczegóły.

Bruzdy nosowo-wargowe – co to

Bruzdy nosowo-wargowe to linijne zagłębienia, które rozciągają się od skrzydełek nosa do kącików ust. Są widoczne głównie przy mimice twarzy i uśmiechu. Zalicza się je do zmarszczek grawitacyjnych. Fałdy powstają powoli. Ich wygląd w dużej części zależy od indywidualnych skłonności.

Pogłębianiu się bruzd nosowo-wargowych sprzyja m.in. wiek, palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na słońce czy szybka utrata lub wahania wagi. Gdy fałdy są wyraźne, twarz wygląda na starszą. Jedną z metod poprawy jej wyglądu jest wypełnienie bruzd. Zabiegowi korekcji fałdów nosowo-wargowych można poddać się w centrum MML. Lokalizacją naszej placówki jest Warszawa.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – na czym polega

Zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę preparatu zawierającego wypełniacz tkankowy (tzw. filler). Efektem procedury jest uzupełnienie tkanki w miejscu wprowadzenia preparatu. Produkt wypełnia ubytek od wewnątrz i tym samym redukuje lub likwiduje zmarszczki. Ponadto niektóre wypełniacze pobudzają produkcję kolagenu (głównego składnika skóry) i fibroblastów (komórek tkanki łącznej). Dzięki temu efekty zabiegu utrzymują się dłuższy czas.

Przeciwwskazania do wypełnienia bruzd nosowo-wargowych

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych jest bezpiecznym i bardzo często wykonywanym zabiegiem. Niemniej jego przeprowadzenie wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Lekarz omawia je z pacjentem podczas wizyty kwalifikującej. Do głównych ograniczeń zaliczane są:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • ogólnoustrojowe infekcje,
 • choroba skóry w miejscu planowanego zabiegu,
 • tendencja do keloidów (bliznowców),
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • aktywny proces nowotworowy,
 • terapia immunosupresyjna,
 • alergia na środki znieczulające, które są zawarte w preparatach do wypełniania zmarszczek (np. na lidokainę),
 • przebyta reakcja anafilaktyczna.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – przygotowanie

Przed procedurą wypełnienia fałdów nosowo-wargowych nie zaleca się zażywania leków i suplementów diety, które zmniejszają krzepliwość krwi. Należą do nich np.:

 • aspiryna,
 • leki przeciwbólowe,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe,
 • witamina E.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – przebieg zabiegu

Procedura ma miejsce w gabinecie lekarskim. Na wizytę należy przyjść bez makijażu. Najpierw obszar zabiegowy jest przecierany środkiem antyseptycznym. Następnie lekarz wprowadza w skórę wybrany produkt. Stosuje przy tym odpowiednio dobraną technikę iniekcji.

Do uzupełnienia bruzd nosowo-wargowych najczęściej używa się preparatów kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Należy on do fillerów ulegających całkowitej biodegradacji.

Kwas hialuronowy obecny w wypełniaczach jest wytwarzany w warunkach laboratoryjnych z mikroorganizmów, bo jego forma organiczna ulega bardzo szybkiemu rozpadowi. Dlatego nie może być wykorzystywana do korygowania zmarszczek.

Preparaty z kwasem hialuronowym mają postać płynnego, elastycznego i plastycznego żelu. Po wstrzyknięciu wypełnia on zmarszczki. Produkty zawierają także inne związki, które dodatkowo stymulują produkcję kolagenu.

W rzadszych przypadkach do zabiegu wypełnienia bruzd wykorzystywane są preparaty oparte na innych substancjach – hydroksyapatycie wapnia czy kwasie L-polimlekowym.

Dawkę, rodzaj i technikę iniekcji produktu dobiera się indywidulanie. Zależy to od anatomii pacjenta i oczekiwanego efektu końcowego.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem. Procedura trwa około 15-30 minut. Jej długość jest związana z liczbą miejsc iniekcji.

Po zabiegu od razu można wrócić do domu, pracy i codziennych aktywności.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – czy boli

Zabieg jest zazwyczaj poprzedzony nałożeniem kremu łagodzącego ból. Ponadto, jak wspomniano wyżej, preparaty do wypełniania bruzd mają w swoim składzie substancje znieczulające.

Dodatkowo w trakcie procedury używa się bardzo cienkiej igły. Nie zostawia ona śladów w miejscu wkłucia i redukuje bolesność podczas ostrzykiwania. Komfort zwiększony jest również dzięki miejscowemu zastosowaniu okładów z lodu.

Zalecenia po wypełnieniu fałdów nosowo-wargowych

W dniu zabiegu nie należy nakładać makijażu i wykonywać innych czynności, które mogłyby doprowadzić do zainfekowania korygowanego obszaru.

Procedura wypełnienia fałdów nosowo-wargowych jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Po zabiegu w miejscach wkłuć niekiedy występują reakcje miejscowe. Zalicza się do nich obrzęk, zaczerwienienie, siniaki, tkliwość czy uczucie dyskomfortu. Zmiany są zazwyczaj niewielkie i ustępują w ciągu kilku dni.

Do tego czasu nie należy wystawiać skóry na słońce i promieniowanie UV. Nie zaleca się także korzystania z sauny i przebywania w ekstremalnie niskich temperaturach.

Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych – efekty

W wyniku procedury dochodzi do natychmiastowego wygładzenia nierówności. Pełny efekt zabiegu widoczny jest po 2 dniach, kiedy to preparat w całości rozprowadza się pod skórą. Dzięki procedurze bruzdy zostają wypełnione i stają się mniej wyraźne. Skóra korygowanej okolicy wygląda na pełniejszą, gładszą i młodzieńczą.

Efekty wypełnienia fałdów nosowo-wargowych nie są permanentne. Po 9-12 miesiącach preparaty kwasu hialuronowego ulegają całkowitemu wchłonięciu (czas degradacji zależy od produktu oraz wieku, rodzaju skóry i trybu życia pacjenta). Skóra pozostaje jednak nawilżona i bardziej napięta niż przed zabiegiem.

Jaka jest cena wypełnienia bruzd nosowo-wargowych

Cena zabiegu wypełnienia bruzd nosowo-wargowych zależy od rodzaju i ilości użytego preparatu. Lekarz podaje dokładny koszt w trakcie wizyty kwalifikującej do procedury.

Chcesz zmniejszyć widoczność bruzd nosowo-wargowych? Skontaktuj się z naszym centrum!