Skontaktuj się

Wypełnienie zmarszczek

Zabieg wypełnienia zmarszczek polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu odpowiednich substancji – mogą to być: kwas hialuronowy, kwas hialuronowy połączony z hydrożelem akrylowym, mieszanka wody i polakrylamidu (kwasu polimlekowego) czy preparaty kolagenu.

Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek. Zabieg ten jest najczęściej stosowany w celu usunięcia fałdów nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust, bruzd między brwiami – czyli tzw. zmarszczek grawitacyjnych.

Kwas hialuronowy

Zazwyczaj stosowanym wypełnieniem są produkty zawierające kwas hialuronowy. Są to preparaty, które wpływają na powierzchnię skóry poprzez zawartość substancji występującej naturalnie w naszym organizmie – kwasu hialuronowego. Posiada on zdolność wiązania wody w skórze, dzięki czemu podnosi jej powierzchnię, wypełniając objętości pomiędzy komórkami tkanki budującej. W ten sposób przywraca skórze jędrność i młody wygląd.

Kwas hialuronowy wypełnia fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki dookoła ust, zmarszczki na policzkach, a także koryguje opadające kąciki ust. Preparat powoduje, że skóra odzyskuje sprężystość, znikają zmarszczki, przy czym twarz zachowuje naturalność. Zabieg polega na wstrzykiwaniu maleńkich porcji żelu w skórę przy pomocy bardzo cienkiej igły, co minimalizuje bolesność zabiegu. Przed zabiegiem skórę znieczula się kremem EMLA. Całość zabiegu trwa około 30 minut.

Innym zabiegiem, w którym zastosowanie znajduje kwas hialuronowy, jest modelowanie ust. W zabiegu tym nadaje on wargom objętości, koryguje kontur ust i podnosi opadające kąciki. Zapewnia naturalny i długotrwały efekt. Zabieg wymaga znieczulenia przewodowego (jak u stomatologa) i trwa około 30 minut. Efekt utrzymuje się do 12 miesięcy. Lekarz za pomocą cienkiej igły wprowadza wypełniacz w usta, w zależności od ich kształtu: na kontur, na granicy wargi i śluzówki, w czerwień wargową, w środek ust.

Zabiegi wypełnienia z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie wywołują skutków ubocznych. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie, przebarwienie. Objawy ustępują po 2-4 dniach.

Efekty utrzymują się kilka miesięcy (tyle czasu wchłania się preparat), po czym wypełnienia mogą być wielokrotnie powtarzane.

Kwas polimlekowy

Innymi preparatami stosowanymi w zabiegu wypełnienia są te na bazie kwasu polimlekowego (substancji naturalnie występującej w organizmie). Zabiegowi wykorzystującemu kwas polimlekowy towarzyszy bezpieczeństwo i długotrwały efekt.

Preparaty takie działają dwuetapowo. W pierwszym etapie powodują wypełnienie zmarszczek. Po paru dniach zawarta w żelu woda wchłania się i następuje cofnięcie efektu korekcji. Następnie, w etapie drugim, cząsteczki kwasu polimlekowego nasilają proces syntezy kolagenu (białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry), co prowadzi do naturalnej odbudowy skóry. Preparaty te powodują pogrubienie skóry nawet o 8 mm, wygładzenie bruzd i zmarszczek.

Znajdują one zastosowanie w: korekcji zapadniętych policzków, korekcji owalu twarzy, usunięciu fałd nosowo-policzkowych, korekcji opadniętych kącików ust.

Przed zabiegiem nie wykonuje się testów alergicznych, ponieważ kwas polimlekowy nie zawiera białek.

Skórę znieczula się kremem EMLA lub wykonuje się znieczulenie przewodowe.

Po zabiegu mogą wystąpić przejściowe reakcje takie jak: obrzęk, zaczerwienienie lub krwiaki. Wszystkie te reakcje ustępują po kilku dniach. Bezpośrednio po zabiegu można zastosować makijaż kryjący. Po zabiegu przez 10 minut wykonuje się masaż. Przez trzy kolejne dni pacjent sam powinien wykonywać taki masaż swojej twarzy.

Ilość zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Średnio należy wykonać od 2 do 4 zabiegów w odstępie 2-, 4- i 6-tygodniowym. Minimalny odstęp między kolejnymi zabiegami wynosi 15 dni. Efekty korekcji utrzymują się od 2 do 5 lat. Dla podtrzymania efektów należy powtarzać zabiegi w odstępie od 1 roku do 2 lat.