Skontaktuj się

Utrata węchu – jak sobie z nią radzić?

Jednym z charakterystycznych objawów infekcji Covid-19 jest utrata węchu. Może pojawić się na samym początku infekcji jak i w ciągu jej trwania. Ułatwia postawienie diagnozy i przyspiesza decyzje o wykonaniu specjalistycznych badań.
Zazwyczaj po pewnym czasie dochodzi do samoistnego powrotu powonienia jednak u wielu chorych ta dolegliwości utrzymuje się przez dłuższy czas.
Utrata węchu oczywiście powiązana z brakiem smaku, co tym bardziej pogłębia uczucie dyskomfortu. Niestety badania radiologiczne, takie jak tomografia i rezonans magnetyczny nie wykazują dokładnej lokalizacji uszkodzenia. Jednak biorąc pod uwagę drogę rozprzestrzeniania się infekcji poprzez górne drogi oddechowe łatwo przyjąć, że może to być efekt obecności stanu zapalnego czy obrzęku w obrębie błony śluzowej nosa. Ten stan chorobowy znajduje się w miejscu tak zwanych pól węchowych zlokalizowanych na przyśrodkowej powierzchni małżowiny środkowej i bocznej przegrody nosa.
Wychodząc z tego założenia zaczęto stosować preparaty przeciwobrzękowe w postaci aerozolu zawierającego sterydy w inhalacjach donosowych lub jako preparaty w postaci sprayu. Nie dało to spodziewanych rezultatów.

Utraciłeś węch? Zastosouj naszą terpię

Wobec powyższego zainicjowaliśmy w Centrum MML terapię polegającą na iniekcjach donosowych w okolice pól węchowych. Zaobserwowaliśmy pozytywne wyniki tej terapii. Czasami powrót węchu jest szybki, ale może z czasem ponownie zaniknąć co wymaga powtórzenia zabiegu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu powierzchniowym i nie wymaga żadnej dodatkowej aparatury. Można je wykonywać również pod kontrolą endoskopu celem dokładniejszej lokalizacji miejsca docelowego. Pacjent nie odczuwa dużego dyskomfortu. Oczywiście daleko jeszcze do formułowania końcowej oceny. Staramy się stosować te metodę szczególnie w przypadkach długotrwałej utraty węchu i smaku.

Zobacz także: