Umów teleporadę
Menu
06.05.2021

Chore Zatoki

Zatoki to przestrzenie, które wypełnione są powietrzem i połączone z jamą nosową. Co warto mieć na uwadze? To, iż w warunkach fizjologicznych spełniają one wiele bardzo istotnych funkcji między innymi: oddechowe i ochronne. Biorą również udział w emisji głosu! Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pojawia się ich dysfunkcja? Jak właściwie rozpoznać chore zatoki i jak je leczyć? Odpowiedzi na te oraz inne pytania otrzymasz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z lekturą!

Czym są zatoki?

Zatoki to przestrzenie (jamy), które znajdują się w okolicach nosa i czoła. Co istotne? Jeśli są zdrowe, to są wypełnione powietrzem. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim produkcja rzadkiej wydzieliny śluzowej, która potrzebna jest nawilżania oraz oczyszczania wdychanego przez nas powietrza! Zatoki sitowe, czołowe, szczękowe i klinowe razem stanowią niezwykle ważną część układu oddechowego. Problem z zatokami przynosowymi pojawia się najczęściej sezonowo w okresie jesienno- zimowym, kiedy narażeni jesteśmy zarówno na mroźne powietrze na dworze jak i przesuszone w domach. Błona śluzowa nosa i zatok staje się przesuszona w wyniku zbyt małej wilgotności powietrza oraz dużej różnicy temperatur. Niestety taka sytuacja sprzyja z kolei nieżytowi nosa, czyli podatności na przenikanie do błony śluzowej różnego rodzaju bakterii i wirusów.

Ból i zawroty głowy, katar, zatkany nos a także trudności z oddychaniem mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Co więcej? Jeśli borykasz się z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych (PZZP) ból i towarzyszący chorobie dyskomfort mogą trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. W tej sytuacji znacznie pogarsza się jakość życia oraz codzienna aktywność! Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest szybka i skuteczna pomoc specjalistów! Korzystając z usług Centrum Zatok MML zyskujesz pewność profesjonalnego i kompleksowego leczenia. Nasi lekarze laryngolodzy stosują najlepsze metody leczenia!

Funkcje zatok

Powinieneś wiedzieć, że zatoki spełniają kilka bardzo ważnych funkcji, wśród których można wymienić między innymi:

 • Ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które dostaje się do organizmu przez nos
 • Wyrównują różnice ciśnień tworzące się podczas oddychania
 • Chronią wrażliwe struktury mózgu przed urazami, a zarazem zapewniają niższą masę twarzoczaszki dzięki pustym przestrzeniom

Coraz więcej wykonanych badań przypisuje również zatokom działanie ochronne dotyczące ucha środkowego, oraz udział w modulacji głosu. Ale to nie wszystko! Prawidłowo działające zatoki stanowią także element skutecznej ochrony immunologicznej, chronią organizm przed wnikaniem wielu wirusów, bakterii oraz innych drobnoustrojów! Z kolei chore zatoki zmuszają do częstszego oddychania przez usta, przez co wdychane powietrze jest znacznie mniej oczyszczone, bardziej wysuszone i mniej ogrzane. Taka sytuacja powoduje nie tylko wysuszenia gardła i inne infekcje, ale również zaburzenia węchu! Pamiętaj, utrudnione oddychanie powoduje, że krew nie jest odpowiednio natleniona. Długotrwałe zapalenie błony śluzowej oprócz dyskomfortu psychicznego może prowadzić do wielu powikłań w obrębie twarzy i czaszki, a nawet całego organizmu!

Chore zatoki- jakie są objawy?

Czy wiesz, że wydzielina, która wytwarza się podczas infekcji w okolicy zatok, zatyka ich ujścia? W efekcie powietrze, które wypełnia zatoki ma utrudniony przepływ, naciska na ściany a my odczuwamy ból! Jeśli chodzi o dolegliwości bólowe, są one umiejscowione w różnych częściach twarzy i głowy.

Ból w obrębie czoła- oznacza zapalenie zatok czołowych

 • Ból górnej szczęki, zębów, oraz ból policzków w trakcie ucisku- to sygnał, że doszło do zapalenia zatok szczękowych
 • Ból lub obrzęk w okolicach oczu, powiek, utrata powonienia a także uciskowy ból nosa- oznacza zapalenie zatok sitowych

Mogą pojawić się także inne objawy sygnalizujące chore zatoki takie jak:

 • Ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, w czego efekcie bardzo często kaszlemy lub chrząkamy
 • Ciągle zatkany nos
 • Ropna wydzielina, która sączy się z nosa
 • Zaburzenia węchu
 • Oraz w niektórych przypadkach nieprzyjemny zapach z ust

Pacjenci, którzy cierpią na zapalenie zatok przynosowych skarżą się również na dolegliwości ogólne takie jak: gorączka, rozbicie, zły humor, brak apetytu, a także utratę węchu i smaku!

Chore zatoki – rodzaje zapalenia

Powinieneś wiedzieć, że zapalenie zatok obejmuje zarówno zatoki nosowe jak i jamy nosa. Co istotne? Przebieg choroby może mieć różne natężenie! Z tego względu wyróżnia się:

 • Ostre zapalenie zatok- z reguły pojawia się ono raz w roku, i trwa krócej niż 12 tygodni. W większości przypadków stan zapalny przechodzi po około 10 dniach. Jeśli zapalenie zatok jest leczone z zastosowaniem odpowiednich metod, nie zostawia po sobie żadnych śladów
 • Przewlekłe zapalenie zatok- należy podkreślić, iż jest to dużo cięższa postać choroby, jest to bowiem następstwo nieprawidłowo leczonego ostrego zapalenia zatok. Przewlekła infekcja trwa zazwyczaj ponad 12 tygodni, a objawy towarzyszące osobie chorej występują przez cały czas z różnym nasileniem! Stosowane leki nie zawsze są w stanie poradzić sobie z tym rodzajem zapalenia. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu polegającego na udrożnieniu zatok.

Przyczyny i leczenie chorych zatok

Ostre zapalenie zatok

Przyczyny ostrego zapalenia zatok, które trwa kilka dni to najczęściej wirusy. Jednakże jeśli po około 5 dniach objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się może to świadczyć o bakteryjnym zakażeniu zatok. Sygnałem informującym, że rozwija się stan zapalny może być gorączka, ropna wydzielina a także bardzo silny ból w górnej części twarzy. Wśród przyczyn ostrego zapalenia zatok można wymienić:

 • Zakażenia wirusowe
 • Zakażenia bakteryjne
 • Zakażenia grzybicze
 • A także mukowiscydoza, która dotyczy osób przewlekle chorych

Warto zaznaczyć, że objawy występują dużo częściej u osób, które posiadają wady strukturalne w obrębie nosa lub gardła, są alergikami, bądź palą papierosy. W tym przypadku najczęściej infekcja ustępuje po 5 dniach, dlatego przeważnie nie ma wskazań do zastosowania terapii antybiotykowej. Głównym celem leczenia farmakologicznego jest łagodzenie objawów. Oczywiście są sytuacje, w których leczenie może wymagać zastosowania antybiotyków, jednak o tym decyduje tylko i wyłącznie lekarz! Wybierając Centrum Medyczne MML możesz być pewien, że nasi specjaliści zastosują najbardziej skuteczną dla Ciebie metodę leczenia!

Przewlekłe zapalenie zatok

W przypadku utrzymywania się objawów zapalenia zatok powyżej 12 tygodni, oznacza to że mamy do czynienia z przewlekłym schorzeniem! Najczęstszą przyczyną długotrwałych zmian chorobowych są:

 • Alergie
 • Polipy, które blokują ujścia zatok, powodują trudności z oddychaniem
 • Wady wrodzone lub nabyte np. krzywa przegroda nosowa
 • Bakteryjne bądź wirusowe infekcje w okolicy górnych dróg oddechowych

Na zapalenie zatok nie zaleca się zbyt długiego stosowania leków, które powodują zmniejszenie przekrwienia śluzówki. Powinieneś wiedzieć, że cieszące się dużym zainteresowaniem krople na katar i zapalenie zatok można stosować do tygodnia czasu! Jeśli choroba spowodowana jest innymi zmianami niż strukturalne, leczenie farmakologiczne obejmuje przeważnie płukanie zatok, sterydy, antybiotykoterapię lub specjalne leczenie przeciwalergiczne. W przypadku operacji, decyzja o interwencji chirurgicznej wymaga precyzyjnej diagnostyki obrazowej, którą może zapewnić min: tomografia komputerowa.

Chore zatoki- uważaj na powikłania!

Warto mieć na uwadze, iż przewlekłe zapalenie zatok może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia! Stan zapalny utrzymujący się zbyt długi czas może z czasem doprowadzić do zmian przerostowych w obrębie błony śluzowej nosa a także do powstania torbieli wypełnionych płynem. Powikłania chorych zatok mogą przyczynić się do rozwoju między innymi:

 • Zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych
 • Ropni mózgu
 • Ropni nadtwardówkowych
 • Ropni podtwardówkowych
 • Zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej
 • Obrzęku zapalnego powiek
 • Ropni oczodołów

Nigdy nie wolno lekceważyć pojawiających się objawów zapalenia zatok! W tej sytuacji bardzo istotne jest, aby jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie!

Zapalenia zatok u dzieci- przyczyny i objawy

Czy wiesz, że przestrzenie zatokowe kształtują się u dziecka dopiero po narodzinach? Proces rozwoju zatok czołowych kończy się tak naprawdę dopiero około 20- tego roku życia! Niestety ze względu na łączność czynnościową i strukturalną śluzówki nosa oraz zatok przynosowych, wszystkie stany zapalne jakie się pojawiają w ich okolicy, zachodzą jednocześnie. Zastanawiasz się jakie są przyczyny ostrego zapalenia zatok u dzieci? To przede wszystkim wirusy- koronawirusy, adenowirusy, rynowirusy oraz paragrypy. Infekcja trwa najczęściej około tygodnia a towarzyszą jej takie objawy jak:

 • Kichanie
 • Ból gardła
 • Gorączka
 • Złe samopoczucie
 • Brak apetytu
 • Zatkany nos
 • Kaszel
 • Wodnisty katar
 • Oraz ból mięśniowy

Chore zatoki u dzieci można początkowo leczyć w warunkach domowych, stosując leki miejscowo obkurczające błonę śluzową, środków do płukania nosa, leków przeciw gorączce a także leki ziołowe, które pomagają upłynnić zalegającą wydzielinę. Jednak jeśli objawy utrzymują się powyżej 5 dni, konieczna jest wizyta u lekarza wdroży odpowiednią kurację antybiotykową lub inny lek, który zwalczy zakażenie!

Zapalenie zatok- domowe sposoby

Jeśli objawy zapalenia zatok związane są z infekcją wirusową warto korzystać z domowych sposobów leczenia. W tym celu zaleca się:

 • Pić dużą ilość płynów- umożliwi to rozrzedzenie zalegającej w zatokach wydzieliny, a tym samym jej łatwiejsze pozbycie
 • Przykładanie ciepłych okładów na twarz- pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć ból
 • Płukanie zatok- pozwala usunąć nadmiar wydzieliny, patogeny i inne zanieczyszczenia
 • Wykonywanie inhalacji- umożliwia upłynnienie wydzieliny i jej pozbycie z zatok

Oczywiście można korzystać z powyższych domowych sposobów, jednak jeśli pojawią się niepokojące objawy takie jak: wysoka gorączka lub pogłębiająca się infekcja- należy skontaktować się z lekarzem, specjalistą!

Jak zapobiegać chorym zatokom?

Co warto mieć na uwadze? Jeśli będziesz pamiętać o kilku istotnych zachowaniach możesz uniknąć zapalenia zatok! Pamiętaj aby: w chłodne dni zakładać czapkę i szalik, nie wychodzić z mokrą głową na zewnątrz, każde przeziębienie wyleczyć do końca, unikać zanieczyszczonych pomieszczeń, systematycznie i regularnie nawilżać błonę śluzową nosa, oraz przestrzegać zasad higieny!

Chore zatoki to schorzenie, z którym z roku na rok zmaga się coraz więcej osób. Infekcje w ich obrębie zdarzają się bardzo często, gdyż jest to dolegliwość która może przydarzyć się nawet kilka razy w roku. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy przede wszystkim odpowiednio zadbać o odporność organizmu, szczególnie gdy ryzyko infekcji jest największe! Jeśli objawy towarzyszące zapaleniu zatok nie ustępują najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, laryngologa. Zapraszamy do skorzystania z usług Centrum Leczenia Zatok MML!