Dążąc do doskonałego wyglądu pacjenci decydują się na korektę wybranych partii ciała i twarzy, które ich zdaniem mogłyby wyglądać lepiej, ładniej, bardziej estetycznie. Jednym z częściej wybieranych zabiegów jest blefaroplastyka, podczas której chirurg wykonuje plastykę powiek. Na czym polega plastyka powiek dolnych? Jak przygotować się do zabiegu i jak on przebiega? I to, co najczęściej interesuje pacjentów – kiedy będzie widać efekty?
Plastyka powiek dolnych – co to za zabieg?
Worki i cienie pod oczami, zmęczona, naciągnięta, mało elastyczna skóra w okolicach oczu to zmora wielu osób, które nawet pomimo stosowania doskonałych, świetnie dopasowanych do potrzeb cery kosmetyków nie zawsze są w stanie samodzielnie pokonać problem. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna, które dzięki rozwojowi medycyny są w stanie znacznie poprawić wygląd okolic oczu.
Plastyka powiek dolnych pozwala uzyskać naprawdę doskonałe efekty. Dobrze zaplanowany i przeprowadzony zabieg sprawia, że skóra wygląda młodziej i zdrowiej. Istotą plastyki powiek dolnych w Warszawie jest usunięcie nadmiaru skóry, mięśni i tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego kształtu powieki.
Wskazania do wykonania zabiegu korekcji powiek
Operacja powiek to zabieg chirurgiczny, któremu poddają się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, chcący poprawić wygląd okolic oczu. To świetny sposób, aby poprawić swój wygląd i optycznie odzyskać młody wygląd. To swego rodzaju antidotum na szybko postępujące procesy starzenia, gdyż w tym obszarze stają się one wyjątkowo widoczne. Cienka i bardzo delikatna skóra traci jędrność i elastyczność, czego nie można ukryć pod żadnym makijażem, ale względy estetyczne to nie jedyne powody, które skłaniają pacjentów do umówienia zabiegu korekcji powiek w Warszawie.
Chirurgia powiek wykonywana jest też u osób:
- z nadmiarem skóry w okolicy oka, wpływającym na komfort życia i widzenie pacjenta,
- u których występuje przepuklina tłuszczowa,
- u których mięśnie okrężne oka są nadmiernie rozbudowane.
Decyzja o wykonaniu blefaroplastyki powiek w Warszawie podyktowana jest indywidualnymi oczekiwaniami pacjenta, jednak zawsze konieczne będzie uzyskanie zgody specjalisty, który kwalifikuje do wykonania zabiegu, uwzględniając możliwości zdrowotne każdego pacjenta.
Warto pamiętać, że blefaroplastyka powinna zostać wykonana jak najszybciej, najlepiej zaraz po tym, jak stwierdzone zostaną wskazania do jej wykonania. Dzięki temu operacja plastyczna powiek może przynieść zdecydowanie korzystniejszy efekt. Korekta powiek wykonywana jest również u osób w okolicy 30-go roku życia, szczególnie w przypadku osób, u których tendencje do szybszego rozpoczęcia procesu starzenia się skóry uwarunkowane są genetycznie.
Przeciwwskazania do zabiegu
Operacje powiek to chirurgiczna interwencja, dlatego zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty. Jego rolą jest nie tylko określenie zakresu zabiegu, lecz ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Operacja plastyczna powiek nie może zostać wykonana u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto blefaroplastyka nie może być wykonana:
- jeżeli pacjent zmaga się z fazą czynną choroby autoimmunologicznej lub endokrynologicznej, która objawia się nieprawidłowościami w obrębie powiek, w tym nadmiernym gromadzeniem tkanki łącznej w okolicach gałki ocznej,
- u alergików, u których występują objawy spojówkowe, wówczas chirurgia powiek nie powinna być planowana w okresie szczególnego narażenia na alergeny,
- u osób, u których występuje miejscowy stan zapalny skóry lub trądzik w miejscu wykonania zabiegu,
- jeżeli pacjent zmaga się aktualnie z zapaleniem spojówek,
- w czasie lub tuż po antybiotykoterapii,
- ciąża i laktacja,
- miesiączka.
Lekarza należy poinformować o wszystkich chorobach przewlekłych, z jakimi mierzy się pacjent oraz przyjmowanymi w związku z tym lekami. Podobnie wygląda kwestia dotycząca chorób oczu – podczas wizyty konsultacyjnej należy przekazać wszelkie informacje, od których zależy bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu. Niektóre choroby okulistyczne mogą wymagać konsultacji ze specjalistą.
W jaki sposób przygotować się do zabiegu blefaroplastyki?
Każdy pacjent przygotowujący się do plastyki powiek dolnych w Warszawie musi umówić się na konsultację ze specjalistą. Jego rolą jest indywidualna ocena stanu pacjenta, określenie zakresu zabiegu, możliwości, jakie ze sobą niesie oraz oceny stanu zdrowia. Zdarza się, że konieczne będzie umówienie dodatkowych konsultacji, np. okulistycznych lub dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego, w przypadku gdy pacjent leczony jest przewlekle.
Podczas wizyty lekarz poinformuje pacjenta o wszystkich warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby zabieg się odbył. W ramach przygotowania konieczna może być modyfikacja leczenia podstawowego, nie można też przyjmować niektórych leków. Aspiryna lub inne preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy powodują bowiem wydłużenie czasu krzepnięcia krwi.
Przed planowanym zabiegiem konieczne jest też wykonanie badań krwi, w tym:
- morfologii,
- wskaźników krzepnięcia APTT oraz INR,
- poziom glukozy,
- poziom elektrolitów, głównie sodu i potasu,
- kreatynina.
Należy zapytać lekarza czy trzeba zabrać ze sobą badanie potwierdzające grupę krwi.
W ramach przygotowania do zabiegu chirurgii powiek w Warszawie zaleca się wykonanie przez pacjenta szczepień przeciwko WZW typu B, a jeśli było ono wykonane wcześniej – oznaczenia stężenia przeciwciał HBS.
Przebieg zabiegu plastyki powiek dolnych w Warszawie
Operacja plastyczna powiek dolnych jest zabiegiem wykonywanym najczęściej w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent stawia się w klinice w wyznaczonym terminie, posiadając wymagane badania i dokumenty.
Korekcja powiek jest zabiegiem, w którym wykonywane są niewielkie nacięcia. Najczęściej wzdłuż linii powiek, aby blizna była jak najmniej widoczna w przyszłości. Chirurg usuwa nadmiar mięśni oraz skórę, ale zdarza się, że konieczne jest też zredukowanie tkanki tłuszczowej. Następnie całość jest zamykana, a wykorzystanie specjalnych szwów sprawia, że całość staje się mało widoczna.
Postępowanie po zabiegu plastyki powiek
Operacje powiek najczęściej nie wymagają, aby pacjent pozostawał na obserwacji w klinice. Po wykonanym zabiegu jest wypisywany, a lekarz przekazuje szczegółowe informacje dotyczące dalszego postępowania. Należy pamiętać, że rana po zabiegu musi się właściwie wygoić. Trzeba zatem unikać wysiłku fizycznego. Zaleca się stosowanie chłodnych okładów, pozwalają one zniwelować ból i opuchliznę, a jednocześnie działają korzystnie dla procesu gojenia.
Obrzęk, który występuje po przeprowadzonej plastyce powieki dolnej może powodować, że przez kilka dni powieka nie będzie się zamykała całkowicie. Stan ten ustępuje samoistnie, gdy opuchlizna zmniejsza się.
Po około tygodniu pacjent zgłasza się na kontrolę oraz zdjęcie szwów, należy jednak pamiętać, że pełen proces gojenia i zabliźniania rany może trwać nawet miesiąc.
Pacjenci, u których wykonana została plastyka powiek dolnych przez okres ok. 2 tygodni po zabiegu muszą zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych.
Możliwe powikłania
Każdy zabieg, w tym także plastyka powiek dolnych może powodować wystąpienie powikłań. Współczesny rozwój medycyny, doskonały sprzęt oraz doświadczeni lekarze to klucz do sukcesu, dlatego pacjenci nie powinni obawiać się poważnych komplikacji. Najczęściej występującymi powikłaniami są: opuchlizna i zasinienie obszaru poddanego zabiegowi. Skutki te mijają samoistnie, gdy rana pooperacyjna goi się.
Efekty plastyki powiek dolnych
Operacja plastyczna powiek w Warszawie to możliwość uzyskania doskonałego wyglądu okolic oczu. Efekty zabiegu są długotrwałe, chociaż pełen rezultat widoczny może być nawet po kilku miesiącach. Skóra pod oczami w wyniku blefaroplastyki wygląda na młodszą, jest elastyczna, pozbawiona nieestetycznych worków. Jest gładka, dzięki czemu twarz zyskuje wyjątkową świeżość i zdrowy wygląd.