Skontaktuj się

Plastyka powiek

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to jeden z najczęściej wykonywanych chirurgicznych zabiegów odmładzających. Procedura nadaje twarzy świeży i wypoczęty wygląd. Czasem korektę wykonuje się również z powodów medycznych – w celu polepszenia funkcji powiek i poprawy pola widzenia czy dostarczenia skóry jako przeszczepu. W klinice MML Warszawa przeprowadzamy operacje powiek zarówno ze wskazań estetycznych, jak i zdrowotnych. Sprawdź szczegóły.

Cele plastyki powiek

Powieki mają duże znaczenie dla atrakcyjnego wyglądu. Z wiekiem ich skóra ulega rozciągnięciu, a napięcie mięśni i powięzi słabnie. Ponadto gromadzący się w głębi tłuszcz wypycha wiotkie powłoki.

Do oznak tego procesu należą m.in. luźne fałdy na powiekach górnych, zmarszczki i opadające fałdy na powiekach dolnych czy ciemno przebarwione „worki” pod oczami. Sprawiają one, że wyglądamy na starszych i pozbawionych snu.

Fałdy powiek górnych opadające na rzęsy mogą również ograniczać pole widzenia. Przyczynia się to do bólów głowy i ogólnego obniżenia komfortu życia.

Przy zaawansowanych zmianach zabiegi niechirurgiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji złagodzenie lub usunięcie niekorzystnych objawów jest możliwe dzięki plastyce powiek. Trzeba przy tym pamiętać, że zabieg nie rozwiązuje wszystkich problemów estetycznych dotyczących okolic oczu.Blefaroplastyka nie ma np. wpływu na zmarszczki w kącikach, przebarwienia czy na opadające brwi.

Operacja plastyczna powiek – w jakim wieku

Nadmiar luźnej, pomarszczonej skóry na powiekach czy „worki” pod oczami, które wymagają korekty chirurgicznej, są zazwyczaj wynikiem postępowania procesu starzenia. Jednak wskazania do operacji mogą występować również u młodych pacjentów. W związku z tym nie określono wieku, w którym rekomenduje się wykonanie zabiegu. Chirurgia powiek jest niekiedy przeprowadzana u osób 30- czy nawet 20-letnich.

Przeciwwskazania do korekty powiek

Plastyka powiek nie wiąże się z jednoznacznymi przeciwwskazaniami.

Do względnych przeszkód należą:

  • cukrzyca;
  • niedokrwistość;
  • nieleczone nadciśnienie;
  • choroba Gravesa i Basedowa (schorzenie autoimmunologiczne tarczycy);
  • zaburzenia krzepliwości;
  • stany zapalne operowanej okolicy.

Chirurgia powiek – przygotowanie

Elementy przygotowania do korekty powiek to:

  • kwalifikacja: w trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny i badanie fizykalne. Wspólnie z pacjentem ustala też cele i zakres korekcji. Specjalista informuje również o spodziewanym przebiegu operacji i możliwych komplikacjach. Określony zostaje także czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi ze szpitala tego samego dnia). Przed zabiegiem ma też miejsce rozmowa z okulistą. Jeśli podczas procedury planowane jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, odbywa się również konsultacja anestezjologiczna;
  • przestrzeganie rekomendacji: podczas pierwszej wizyty lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia odnośnie działań, które należy podjąć przed zabiegiem. Zazwyczaj obejmują one zaprzestanie przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi oraz rzucenie palenia papierosów (palenie w okresie okołooperacyjnym może utrudniać proces gojenia);
  • badania: przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia oraz grupy krwi, a także poddanie się EKG (wymagane u pacjentów po 45. roku życia).

Jak wygląda operacja powiek

Korekta powiek trwa około 1-1,5 godziny. Najczęściej wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Pacjent przebywa w klinice kilka godzin. Przebieg zabiegu zależy od tego, czy dotyczy on powiek górnych, czy dolnych.

Plastyka powiek górnych

Operacja służy pozbyciu się nadmiaru skóry z powiek. Zabieg polega na wycięciu jej wąskiego paska. Wraz ze skórą chirurg usuwa fragment leżącego pod nią mięśnia. Linia cięcia przebiega w naturalnych bruzdach lub zmarszczkach. Najczęściej usuwa się też niewielką ilość podskórnego tłuszczu. Skóra zszywana jest cienkim szwem, by pozostający ślad był jak najmniej widoczny.

Plastyka powiek dolnych

Plastykę powiek dolnych uważa się za trudniejszą od zabiegu na górnych powiekach. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Najczęściej korekta służy likwidacji nadmiaru skóry z powiek, czego dokonuje się dzięki wycięciu jej wąskiego paska. Ponadto chirurg skraca mięsień brzegu powieki. Często usuwa też niewielką ilość tłuszczu.

Jeśli celem zabiegu jest tylko usunięcie tłuszczu, korektę powiek dolnych można wykonać bez przecinania skóry. Nacięcie prowadzi się wówczas przez spojówkę. Takie zabiegi przeprowadzane są najczęściej u osób w młodszym wieku.

Blefaroplastyka – rekonwalescencja

Zazwyczaj po zabiegu pacjent przebywa w klinice kilka godzin i może ją opuścić jeszcze w tym samym dniu.

Zaraz po operacji widzi się źle z powodu narastającego obrzęku. Poza obrzękiem po zabiegu mogą wystąpić siniaki, łzawienie czy niedomykanie powiek. Czasem pojawia się też nadwrażliwość na światło, piecznie lub szczypanie i podwójne widzenie. Wymienione objawy mają charakter przejściowy i nie powinny być powodem do obaw.

Po blefaroplastyce mogą również wystąpić dolegliwości bólowe. Do ich łagodzenia wystarczają ogólnodostępne leki.

Zdjęcie szwów ma na ogół miejsce po 3-5 dniach od korekty powiek. Po około 10 dniach możliwe jest nakładanie makijażu i powrót do pracy.

Rekonwalescencja po operacji powiek górnych jest szybsza niż ma to miejsce po zabiegu na powiekach dolnych.

Zalecenia po operacji plastycznej powiek

Po zabiegu trzeba przestrzegać zaleceń, które przekazuje lekarz. Ma to istotne znaczenie dla powodzenia procedury.

W dniu operacji, po powrocie z kliniki najlepiej pozostać w domu. Dobrze jest leżeć z głową podpartą kilkoma poduszkami, co sprzyja łagodzeniu obrzęków.

Po zabiegu należy też zakraplać do oczu zalecone środki, przemywać powieki i przykładać do nich zimne okłady. Do czasu zdjęcia szwów pacjentom rekomenduje się również unikanie wysiłku, zwłaszcza forsownych zajęć sportowych, schylania się i dźwigania ciężkich przedmiotów.

Przez 14 dni po operacji nie należy także nosić szkieł kontaktowych. Przez miesiąc po zabiegu nie wolno się opalać ani korzystać z sauny. Zaleca się też noszenie okularów przeciwsłonecznych przez 1-2 miesiące po operacji.

Rezultaty korekty powiek

Operacja plastyczna powiek wpływa korzystnie na wyraz całej twarzy. Po zabiegu wygląda ona na  młodszą, świeższą i wypoczętą. Pacjenci informują również, że po korekcie czują się bardziej atrakcyjni i zyskują pewność siebie.

Jeśli powieki były przyczyną problemów z widzeniem, zabieg zmniejsza lub niweluje te trudności. Korekta powiek wpływa bowiem na powiększenie pola widzenia. W wyniku operacji poprawia się też jakość życia, co wynika z mniejszych bólów głowy i polepszenia widzenia.

Blizny po zabiegu są ukryte w bruzdach i zmarszczkach, dlatego zazwyczaj są mało zauważalne. W przypadku cięcia od strony powieki blizn w ogóle nie widać.

Efekty chirurgii powiek są długotrwałe. Z czasem jednak skóra i mięśnie ulegają ponownemu zwiotczeniu. W takiej sytuacji zabieg można przeprowadzić kolejny raz.

Planujesz operację powiek? Zgłoś się do Centrum Medycznego MML w Warszawie!