Umów teleporadę
Menu

Plastyka powiek

Cel zabiegu

Plastyka powiek, wraz z operacjami uniesienia twarzy (face lift) oraz uniesienia czoła i brwi, stanowi podstawę tzw. „zabiegów odmładzających” – usunięcie starego, zmęczonego wyglądu naszych oczu zwiększa nasze poczucie atrakcyjności. Zabieg ten jest przeprowadzany także z przyczyn funkcjonalnych, mających na celu polepszenie funkcji powiek i poprawę pola widzenia.

Przed zabiegiem

W czasie pierwszej konsultacji z lekarzem specjalistą ustala się szczegóły korekcji i rodzaju znieczulenia, wykonuje szczegółową diagnostykę oraz określa czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi tego samego dnia). Przeprowadzana jest także konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia, grupy krwi oraz badania EKG.

Przeciwwskazania

Brak jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu plastyki powiek. Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie, przebyta choroba Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością tarczycy), zaburzenia krzepliwości, stany zapalne operowanej okolicy.

Zabieg i rekonwalescencja

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Pacjent przebywa w klinice kilka godzin. Obrzęki i zasinienia zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Pełna rekonwalescencja trwa około miesiąca. Należy jednak pamiętać, że zarówno przebieg operacji, jak i rekonwalescencja po niej zależą od tego, czy mamy do czynienia z zabiegiem na powiece górnej, czy też na powiece dolnej.

Plastyka powiek górnych

Operacja polega na pozbyciu się nadmiaru skóry i niekiedy także pewnej części tłuszczu okołogałkowego tworzącego rodzaj „przepukliny”. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przebywa w klinice kilka godzin. Łagodzące dolegliwości zimne okłady są wskazane przez pierwsze kilka dni po operacji. Zdjęcie szwów ma miejsce po 3-5 dniach po operacji. Powrót do zwykłej aktywności – po 3-7 dniach. Po 9-12 dniach możliwe jest nakładanie makijażu.

Plastyka powiek dolnych

Zazwyczaj celem operacji jest likwidacja nadmiaru skóry, mięśnia okrężnego i tłuszczu okołogałkowego – tzw. „worków pod oczami”. Polega ona głównie na usunięciu nadmiaru wypadającego tłuszczu oraz skóry i przywróceniu odpowiedniego napięcia mięśniowi okrężnemu oka. Powrót do aktywności ze względu na występujące w okresie pooperacyjnym zasinienia i obrzęki jest dłuższy niż w przypadku plastyki powiek górnych. Operacja jest też znacznie bardziej skomplikowana. Może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.