Skontaktuj się

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych (blefaroplastyka) to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej. Procedurę przeprowadza się w przypadku pomarszczonej i zwisającej skóry powiek. Jest wykonywana, by odmłodzić i odświeżyć wygląd okolic oczu. Może też służyć poprawie widzenia. Operacja opadających powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i często także tkanki tłuszczowej. Dowiedz się, jak wygląda chirurgia powiek w klinice MML w Warszawie.

Wskazania do operacji opadających powiek

Z wiekiem delikatna skóra powiek ulega zwiotczeniu i rozciągnięciu, co nadaje twarzy starszy i zmęczony wyraz. Luźne powieki górne mogą również powodować ograniczenie pola widzenia, trudności w otwieraniu oczu czy bóle głowy. Jeśli na zmiany w obrębie powiek nie działają metody zachowawcze, warto rozważyć poddanie się operacji. W Centrum Medycznym MML wykonujemy zarówno korektę powiek górnych, jak i dolnych.

Plastyka powiek górnych – przeciwwskazania

Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia plastyki powiek górnych. Wśród względnych przeszkód wymienia się cukrzycę, nieleczone nadciśnienie, niedokrwistość (anemię), chorobę Gravesa i Basedowa, stany zapalne operowanej okolicy oraz zaburzenia krzepliwości.

Wizyta kwalifikująca do korekcji powiek

Zabieg na opadające powieki jest poprzedzony wizytą kwalifikującą. Jej główną część stanowi konsultacja z chirurgiem. W trakcie spotkania lekarz zbiera wywiad medyczny, przeprowadza badanie fizykalne i wysłuchuje potrzeb pacjenta. Przekazuje też informacje na temat planowanej korekty opadających powiek – tłumaczy przebieg zabiegu, spodziewane rezultaty i możliwe komplikacje.

Jeśli podczas korekty powiek planowane jest zastosowanie narkozy, ma też miejsce konsultacja anestezjologiczna.

Operacja powiek – badania dodatkowe i zalecenia

W trakcie wizyty kwalifikującej do operacji lekarz zleca też badania dodatkowe. Przed zabiegiem na opadające powieki konieczne jest wykonanie morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia oraz grupy krwi. W przypadku pacjentów po 45. roku życia wymagamy także poddania się EKG.

Specjalista przekazuje też szczegółowe zalecenia, które trzeba wdrożyć przed plastyką powiek. Główne to:

  • odstawienie leków wpływających na krzepliwość krwi na 7 dni przed zabiegiem (w porozumieniu z lekarzem prowadzącym);
  • zaprzestanie palenia tytoniu.

Na czym polega podnoszenie powiek

Plastyka powiek górnych wykonywana jest najczęściej w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Pacjent wychodzi do domu w kilka godzin po zabiegu. Procedura trwa około 1-1,5 godziny i zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji. W rzadkich przypadkach stosowana jest narkoza.

Na początku zabiegu operator starannie zaznacza linię cięcia. Przebiega ona w naturalnych bruzdach lub zmarszczkach. Następnie lekarz wycina nadmiar skóry powiek i leżące pod spodem fragmenty mięśni. W zależności od indywidualnej sytuacji specjalista może też usunąć niewielką ilość znajdującej się w głębi tkanki tłuszczowej. Na koniec operacji powiek chirurg zszywa skórę cienkim szwem.

Procedurę można wykonać w połączeniu z innym zabiegiem, np. z plastyką powiek dolnych.

Powrót do zdrowia po korekcie opadających powiek

Po procedurze w operowanej okolicy mogą wystąpić obrzęki i siniaki. Czasem pojawia się nadwrażliwość na światło, łzawienie, pieczenie, podwójne widzenie, niedomykanie powiek czy dolegliwości bólowe. Wymienione objawy mają tymczasowy charakter.

Szwy zdejmowane są po około 3-5 dniach od zabiegu. Po około 10 dniach od operacji powiek można nakładać makijaż oraz powrócić do pracy.

Zalecenia po zabiegu na opadające powieki

W trakcie procesu rekonwalescencji należy stosować się do wskazówek przekazanych przez lekarza. Zazwyczaj specjalista rekomenduje:

  • przykładanie chłodnych okładów na okolicę poddaną zabiegowi;
  • stosowanie przepisanych leków;
  • spanie z głową uniesioną wyżej niż klatka piersiowa przez kilka dni po operacji;
  • unikanie opalania i sauny przez 4 tygodnie po plastyce powiek;
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych przez 1-2 miesiące po zabiegu.

Nie zaleca się natomiast forsownej aktywności fizycznej przez tydzień po procedurze i noszenia soczewek kontaktowych przez 2 tygodnie od operacji. Nie jest także wskazane zażywanie leków, które mogłyby nasilić krwawienie.

Korekta powiek górnych – rezultaty

Operacja plastyczna powiek uatrakcyjnia wygląd i pomaga wzmocnić pewność siebie. Poprawia też pole widzenia, łagodzi bóle głowy i podnosi jakość życia.

Blizny po procedurze, ukryte w naturalnych bruzdach, są mało widoczne.

Zabieg na opadające powieki daje długotrwałe rezultaty. W miarę postępu naturalnego procesu starzenia się okolic oczu, może zaistnieć potrzeba powtórzenia procedury.

Myślisz o korekcji powiek? Już dziś zapisz się na wizytę do MML Warszawa!