Operacja FESS (funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, ang. functional endoscopic sinus surgery) to nowoczesna metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Służy odtworzeniu prawidłowego drenażu i wentylacji zatok oraz toru oddechowego przez nos. Cel zabiegu osiąga się przy maksymalnym zaoszczędzeniu błony śluzowej zatok. Poznaj szczegóły.
Czym są zatoki przynosowe
Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem jamy w kościach czaszki, wyściełane błoną śluzową. Są one połączone z jamą nosa poprzez wąskie kanały, zwane ujściami zatok.
W zdrowych zatokach wytworzona przez nie wydzielina może się ewakuować. Ponadto powietrze z zewnątrz dostaje się do środka i wentyluje ich wnętrze. Stanowi to gwarancję braku bakterii w środku zatok.
Na czym polega zapalenie zatok
Zapalenie zatok może być wywołane przez drobnoustroje, alergię, długotrwałe drażnienie czynnikami fizycznymi czy skrzywienie przegrody nosa. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego dochodzi do obrzęku błony śluzowej i zablokowania ujść zatok. Skutkuje to brakiem możliwości ewakuacji wydzieliny, co sprzyja jej gromadzeniu, namnażaniu się patogenów i rozwojowi choroby. Do najczęstszych objawów zapalenia zatok należą:
- zatkany nos,
- bóle głowy,
- bóle u nasady i po obu stronach nosa, które nasilają się przy schyleniu głowy,
- katar lub gęsta wydzielina spływająca z tyłu gardła, powodująca kaszel,
- częściowa lub całkowita utrata węchu,
- gorączka.
Operacja FESS – kiedy jest potrzebna
W przypadku doświadczania wyżej wymienionych objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Zapalenie zatok początkowo leczone jest farmakologicznie. U niektórych osób, gdy choroba nie poddaje się terapii zachowawczej, trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Obecnie za metodę z wyboru uważana jest endoskopowa operacja zatok FESS. Nasza placówka zaczęła wykonywać tego typu zabiegi jako jedna z pierwszych w Polsce.
Cele operacji FESS
Endoskopowa operacja zatok przynosowych służy usunięciu zmian zapalnych i poszerzeniu ujść zatok. Pozwala ona także usunąć przerosty błony śluzowej i drobne struktury kostne znajdujące się w niekorzystnych położeniach anatomicznych. Operacja zatok przywraca ich prawidłowy drenaż i wentylację. Zapewnia także sprawny mechanizm oczyszczania narządu.
Jak wygląda endoskopowa operacja zatok przynosowych
Operacja FESS jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Cechuje ją mniejsza inwazyjność niż tradycyjne metody. Procedurę wykonuje się wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy.
W trakcie zabiegu używane są specjalnie wyprofilowane narządzania mikrochirurgiczne. Operacja odbywa się pod kontrolą endoskopu, co pozwala na szybkie i dokładne zlokalizowanie przyczyny dolegliwości. Dzięki temu ingerencja chirurga ogranicza się wyłącznie do tkanek zmienionych chorobowo. Ponadto zabieg przebiega sprawniej. Zastosowanie operacji zatok FESS wiąże się także z krótszą hospitalizacją i szybszym powrotem do zdrowia.
Endoskopowa operacja zatok przynosowych – rezultaty
Zastosowanie techniki operacyjnej FESS przywraca prawidłową wentylację zatok przynosowych. Jest to możliwe dzięki udrożnieniu naturalnych połączeń zatok z jamą nosa. Przywrócenie prawidłowego drenażu zatok i bardzo oszczędne usunięcie błony śluzowej eliminuje przyczynę stanu zapalnego. Wpływa też korzystnie na ograniczenie bólu pooperacyjnego i skrócenie procesu gojenia. Operacja daje nawet stuprocentową skuteczność. Drożność nosa pacjenta poprawia się w ciągu kilka tygodni.
Cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok? Zgłoś się do MML. Pomożemy ci pozbyć się problemu na stałe.