Skontaktuj się

Zatoki

Choroby zatok powodują ból i dyskomfort uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Ponadto, mogą one prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, takich jak chociażby powstanie ropni oczodołu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, dlatego też nie należy ich lekceważyć i trzeba jak najszybciej przedsięwziąć skuteczne działanie. Z tego właśnie powodu, powinieneś jak najszybciej udać się do laryngologa. Umów się na wizytę już dzisiaj!

Szeroki zakres dostępnych zabiegów!

Stosowane w Centrum Medycznym MML, w Warszawie, leczenie zapalenia zatok opiera się na najnowocześniejszych metodach, które są bezpieczne, mało inwazyjne oraz likwidując odczuwany z powodu choroby dyskomfort, pozwalają na szybki powrót do zdrowia i codziennego życia. Szeroki zakres dostępnych zabiegów pozwala jak najlepsze dopasowanie leczenia do każdego przypadku.

Dlaczego warto leczyć zatoki w MML w Warszawie?

Centrum Medyczne MML skutecznie zajmuje się wszelkimi chorobami laryngologicznymi. Współpracujemy z wybitnymi lekarzami laryngologami, specjalizującymi się w chorobach zatok, którzy uczestniczą w licznych szkoleniach, sympozjach i konferencjach. Posiadają oni bogate doświadczenie w leczeniu chorób zatok, i z pewnością dobiorą dla Ciebie najbardziej właściwą oraz skuteczną terapię. Skontaktuj się z nami jak najszybciej i zgłoś się na konsultacje do naszych lekarzy. Pozbądź się uciążliwych problemów z zatokami i popraw jakość swojego życia. Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki w Warszawie.

Czym jest zapalenie zatok?

Zatoki są to przestrzenie znajdujące się w kościach twarzy, które są wyściełane błoną śluzową. U każdego człowieka, istnieją cztery rodzaje zatok, które są położone symetrycznie. Każda z nich, łączy się z jamą nosową, dzięki czemu wydzielina przez nie produkowana może się wydostawać, a powietrze bez przeszkód wentyluje wnętrze zatok, nie pozwalając rozwijać się bakteriom.

Przy infekcji zatok, obrzęk i stan zapalny atakują wyścielającą je błonę śluzową, blokując ujścia zatok do jamy nosowej i sprzyjając gromadzeniu się wydzieliny.

Na zapalenie zatok, choruje obecnie w Polsce 10–15 proc. ogółu populacji, czyli około 4 miliony osób. Wyniki badań pokazują, iż choroba u dorosłych występuje od 2 do 3 razy w roku, a u dzieci nawet od 6 do 8 razy.

leczenie zatok warszawa

 Jakie są objawy zapalenia zatok?

Do najczęstszych objawów zapalenia zatok należą:

 • wodnisty, śluzowy lub ropny wyciek z nosa,
 • trudności w oddychaniu przez nos,
 • zatkany nos oraz zaburzenia węchu,
 • ból głowy nasilający się przy jej schylaniu,
 • ciągłe zmęczenie oraz stany podgorączkowe,
 • ból lub rozpieranie twarzy,
 • ból zębów i nieświeży oddech w przypadku zapalenia zatok szczękowych,
 • występowanie polipów w nosie,
 • obrzęk błony śluzowej w przewodzie nosowym,
 • stale spływająca z nosa do gardła wydzielina,
 • napady suchego kaszlu.

Jak leczyć zatoki?

Leczeniem zatok zajmuje się lekarz laryngolog, który w zależności od potrzeb dobierze do pacjenta odpowiednią terapię. Obecnie, zatoki leczy się przy pomocy środków farmakologicznych oraz leczenia chirurgicznego. 

Farmakologia polega na antybiotykoterapii, najlepiej, celowanej, po wcześniejszym pobraniu wymazu. Leczenie antybiotykami trwa zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni i polega na podawaniu choremu kortykosteroidów, a także leku upłynniającego wydzielinę śluzową.

Gdy na infekcje zatok nie działają już leki, i stan zapalny kilka razy w roku powoduje, iż zatkane zatoki nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, należy przedsięwziąć bardziej radykalne kroki i konieczne jest udrożnienie zatok technikami inwazyjnymi. Przyczyną nieskuteczności antybiotykoterapii jest zazwyczaj produkcja przez mikroorganizmy zasiedlające zatoki biofilmu – warstwy ochronnej, ograniczającej wniknięcie i działanie antybiotyku.

W klinice MML, przeprowadzamy wiele zabiegów na zatoki, które mogą dopomóc pacjentom w uporaniu się z tym uciążliwym problemem.

Jakie są metody leczenia zatok?

Płukanie zatok metodą Hydrodebrider

Zabieg płukania zatok Hydrodebrider, jest to mało inwazyjna procedura obrotowego płukania zatok roztworem soli fizjologicznej, o zasięgu 270 stopni, pod ciśnieniem 5 ml/s, z jednoczesnym odsysaniem wypłukanych zmian pozapalnych. Zabieg pomaga usunąć biofilmy bakteryjne powodujące nawroty zapalenia zatok. Za pomocą tej metody, istnieje też możliwość dostarczenia do ich wnętrza właściwych leków.

Balonoplastyka

Balonoplastyka czyli cewnikowanie endoskopowe zatok, nazywane jest też balonikowaniem. Charakteryzuje się ono niewielkim stopniem inwazyjności, dzięki zastosowaniu miniaturowych, miękkich i bardzo giętkich przyrządów, wprowadzanych przez nos w celu otworzenia zablokowanych zatok. Podczas zabiegu, w ujściu zatok, umieszcza się niewielki cewnik z wytrzymałym balonikiem. Następnie, napełnia się go płynem pod ciśnieniem, co pozwala na skuteczne udrożnienie zatok, po czym wypłukuje się je z zalegającej wydzieliny. Otwarcie zatok pozwala na ich drenaż i osuszenie, a także przywrócenie im prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa, zabieg może być wykonywany u dzieci.

Balonoplastyka XprESS LOProfile

Najnowocześniejszą techniką operowania zatok jest obecnie balonoplastyka XprESS LOProfile. Jest to unowocześniona metoda balonikowania, która daje trwalsze efekty terapeutyczne niż klasyczny zabieg. Dzięki minimalnej ingerencji, umożliwia pacjentowi szybki powrót do codziennych obowiązków. XprEss LoProfile usuwa znacznie mniejszą ilość tkanek w porównaniu do tradycyjnych metod udrażniania zatok, co pozwala zminimalizować krwawienie i ból.

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – FESS

Zabiegowi FESS poddawani są pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe zapalenie zatok, a leczenie zachowawcze nie przynosi w ich przypadku  oczekiwanych rezultatów. Głównym zadaniem funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok, jest wyeliminowanie zmian chorobowych oraz poszerzenie naturalnych ujść zatok. Pozwala też ona, na usunięcie przerostów błony śluzowej i drobnych, struktur kostnych, znajdujących się w niekorzystnych położeniach anatomicznych. Metoda ta, przywraca prawidłową wentylację i drenaż zatok oraz zapewnia sprawny mechanizm oczyszczania ich jam. Ten rodzaj operacji na zatoki wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe, bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej.

MIST – zdrowe zatoki przy minimalnej ingerencji

MIST – to skrót pochodzący od angielskiego terminu Minimally Invasive Sinus Technique (Minimalnie Inwazyjna Technika Leczenia Zatok).Jest to zabieg, należący do drugiej generacji zabiegów typu FESS i niepowodujący inwazyjności w obszarze błony śluzowej nosa i zatok. Przy wykonywaniu MIST, wykorzystywane są najbardziej precyzyjne narzędzia w połączeniu z najnowszymi technikami endoskopowymi, co pozwala na przeprowadzenie zabiegu w czasie od 40 do 60 minut i powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania w ciągu 3 dni.

Polipektomia

Polipektomia, czyli operacja polipów nosa, wykonywana jest przy wykorzystaniu zestawu endoskopowego, i polega na chirurgicznym usunięciu wyrastających z błony śluzowej nosa tworów o niezłośliwym pochodzeniu, powodujących zaburzenia jego drożności. Zabieg wykonywany jest przez jamę nosa, do której zakłada się specjalną pętlę i za jej pomocą usuwa się polip. Operacja trwa przeciętnie 30-60 min.

Płukanie zatok metodą CYCLONE.

Technika ta, wspomaga leczenie operacyjne, poprzez podawanie leku bezpośrednio do zaatakowanych chorobowo miejsc, rozpraszając go w chorej zatoce. Jednocześnie, pozwala ona na bardzo dokładne odsysanie zatok, co w znaczący sposób przyspiesza proces gojenia. Jest to innowacyjna metoda w dziedzinie oczyszczania zatok, która w 99 proc. likwiduje zalegający w nich biofilm.

leczenia zapalenia zatok warszawa

Cena za zabiegi i operacje leczenia zatok w Warszawie

Ceny nowoczesnych zabiegów udrażniania zatok są bardzo zróżnicowane. Łączna wartość zabiegu zależy od wielu czynników, m.in. skomplikowania problemu, występującego u, pacjenta oraz od wybranej metody leczenia. Na wizycie, specjalista na podstawie rozmowy podejmie decyzję jaki zabieg będzie najefektywniejszy. Następnie omówi całą cenę lecenia zatok w naszej klinice w Warszawie. Zawsze możesz sprawdźić cennik.