Skontaktuj się

Polipektomia (endoskopowa operacja polipów nosa i zatok) w Warszawie

Polipektomia to zabieg mikrochirurgiczny, polegający na usunięciu polipów nosa i zatok. Dowiedz się, w jakich przypadkach polipy wymagają zoperowania i na czym polega procedura.

Polipy nosa – co to jest

Polipy nosa to niezłośliwe, bezbolesne narośla na błonie śluzowej wyściełającej narząd. Występują u około 4 proc. populacji. Mają kształt kropel wody albo uszypułowanych winogron. Przyczyna powstawania polipów nie jest do końca wyjaśniona. Ich formowanie się często ma związek z długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Szczególnie narażone na wystąpienie polipów są osoby cierpiące na katar alergiczny.

Polipektomia – kiedy jest wskazana

Niewielkie polipy zazwyczaj nie są odczuwalne. Zmiany znacznych rozmiarów powodują m.in.:

  • zaburzenia drożności nosa,
  • utrudnienia w prawidłowym oddychaniu przez nos,
  • częste zapalenia zatok,
  • bezdech senny.

Początkowo polipy leczy się metodami zachowawczymi. Należy do nich farmakoterapia czy odczulanie. W przypadku ich nieskuteczności, zalecane jest zabiegowe usunięcie zmian (polipektomia).

Jak wygląda polipektomia

Polipektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Procedurę wykonuje się przez jamę nosa. Podczas zabiegu wykorzystywany jest podgląd endoskopowy. Umożliwia to szybką lokalizację polipów i precyzyjne wykonanie operacji.

W MML do zabiegu polipektomii używamy różnych metod czy narzędzi, np. specjalnej pętli lub nowoczesnego shavera (ssącego noża obrotowego) z techniką plazmową. Dzięki zastosowaniu tego ostatniego zabieg jest mniej inwazyjny i bardziej dokładny. Do minimum zostaje zredukowane także ryzyko krwawienia. Czas trwania polipektomii wynosi na ogół 30-60 minut.

Polipy mają skłonność do nawracania, dlatego w przyszłości może zaistnieć konieczność powtórzenia operacji.

Co to jest ethmoidectomia

Często zmiany przerostowe o polipowatym charakterze obejmują także błonę śluzową zatok przynosowych, zwłaszcza tzw. sitowych. W takich przypadkach konieczne jest rozszerzenie zabiegu o tzw. ethmoidectomię. Polega ona na mikrochirurgicznym otwarciu i usunięciu zmienionej tkanki zatok. Do tej procedury wykorzystujemy nóż harmoniczny. Dzięki temu, w porównaniu z tradycyjnymi operacjami, procedura jest bezpieczniejsza, bardziej precyzyjna i mniej krwawa. Skrócony zostaje też okres powrotu do zdrowia po zabiegu.

Polipektomia – cena

Koszt polipektomii jest ustalany indywidualnie. Zależy od zakresu operacji oraz użytych metod i materiałów. Lekarz przekazuje pacjentowi informację o cenie w trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Masz polipy nosa? Zgłoś się do naszego centrum! Pomożemy ci pozbyć się problemu.